09 Eylül 2022
69
ABONE OL

Şifne Nerede, Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesi’nin en değerli beldelerinden biri olan Çeşme, dört mevsim boyunca yazı yaşar ve benzersiz bir tatil deneyimi sunar. Bu özelliği ile hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan Çeşme, çeşitli eğlenceli aktivite ve doğal güzellikler ile sıklıkla tercih edilir. Turistik sokakları, restoranları, evleri ve plajları ile göz kamaştırıcı bir güzelliği olan Çeşme’de unutulmaz bir tatil deneyimi sizi bekler. Bu özellikleri ile Türkiye’de yaz tatili yapılacak yerler arasında bulunur.

Şifne Nerede, Nasıl Gidilir?

Çeşme’de yaz tatili yapılacak şifalı yerler arasında ilk sırada olan Şifne, sakin halkı ve sınırsız doğal güzellikleri ile sıkça tercih edilen tatil yerlerinden biridir. Çoğunlukla yaz sezonunda kalabalık bir hale gelen Şifne, ismini şifa kelimesinden alır. Şifa kelimesinin dönüşmüş bir hali olan Şifne, efsanelerle dolu bir yerdir. Eski zamanlardan günümüze değin gelen hikayelerde adı geçen Şifne, mucizeleri ile bilinir.

 Eski zamanlardan bugüne gelen hikayelerden biri; kralın kızını anlatır. Kral Erythrai’nin kızı, cilt hastalıkları nedeniyle çok acı çekermiş. Kralın köpeğinin Şifne’nin temiz sularında yıkanarak tüm hastalıklarına çare bulduğu öğrenilince, kralın kızı da Şifne’nin şifalı sularına götürülmüş. Kızın hastalıklarını iyileştiren Şifne suları, o gün bu gündür dillerden dillere taşınmış. Ağızdan ağıza şifa kelimesi dolaştırılırken akıllarda “Şifne” ismi kalmış.

Şifne hakkında anlatılan bir diğer hikaye ise şifalı çamur hakkındaymış. Şifalı çamur, günümüzde Çeşme Şifne mahallesinde ziyaretçiler tarafından denenir. Eski zamanların şifası olarak bilinen Şifne çamuru, şimdilerde çevresine otellerin kurulduğu turistik bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Şifne Nerededir?

Şifalı kaplıca suları ve vücuda iyi gelen çamuru ile meşhur Şifne, Çeşme merkezine 10 kilometre mesafede bulunur. Her yıl bölgesine yerli ve yabancı sayısız turisti çeken Şifne, bir dere ile ikiye bölünmüş bir haldedir. Şifne kaplıcalarının romatizma, bağırsak hastalıkları, kadın hastalıkları ve mide hastalıklarına iyi geldiği söylenir. Bu kaplıca sodyum klorür ve kalsiyum içerir. Çeşme Şifne, bölgenin önemli turistik noktalarından biri olan Alaçatı’ya sadece 3 kilometre mesafede yer alır.

Şifne’ye Nasıl Gidilir?

Şifne’ye gitmek için pek çok yolu tercih edebilirsiniz. Tercihe göre kendi aracınızla ya da toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Şifne’ye 760 numaralı otobüsü kullanarak gidebilirsiniz. Şifne’ye kendi aracı ile gitmek isteyenler ise navigasyon uygulamalarından yararlanabilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Çeşme Piknik Alanları
Çeşme Piknik Alanları
09.09.2022
102
GEZİ REHBERİ
Şifne Nerede, Nasıl Gidilir?