04 Ağustos 2023
1072
ABONE OL

İzmir Agora Ören Yeri Nerede? Nasıl Gidilir?

Ülkemizin tatil cennetlerinden olan İzmir’in Konak ilçesinde yer alan Agora Ören Yeri, antik dönemden izler taşıyan arkeolojik bir alandır. Agora Ören Yeri, tarih meraklısı tatilciler için bir cennet olarak nitelendirilebilir. Helenistik ve Roma dönemlerinde Smyrna şehrinin merkezi olarak kullanıldığı bilinen Agora Ören Yeri, günümüzde tatilcilerin uğrak yerleri arasında yer alır. Agora Ören Yeri tarihi ve görünümü sebebiyle UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.

İzmir Agora Ören Yeri Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir Agora Ören Yeri Nerede?

Konak ilçesi Basmane semtinde yer alan İzmir Agora Ören Yeri, M. S. 2. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiştir. Roma döneminde kentin pazar yeri olarak kullanılan agora, 3 katlı olarak inşa edilmiştir. İzmir Agorası olarak da adlandırılan Agora Ören Yeri’nde yapılan kazılar ve restorasyon çalışmaları sayesinde antik döneme ait kalıntılar da sergilenmektedir. İzmir’de denizin keyfini çıkaran tatilciler, tarihi açıdan da kendilerini doyurmak için İzmir Agora Ören Yeri’ni ziyaret edebilir.

Agora Ören Yeri, İzmir'in Konak ilçesinde bulunur. Tam olarak Namazgah Mahallesi'nde bulunan bu alan, şehrin tarihi merkezine oldukça yakın konumdadır. Agora Ören Yeri, antik Smyrna şehrinin merkezi olup, Helenistik dönemden Roma İmparatorluğu dönemine kadar kullanılmıştır. Bu nedenle, ziyaretçilere tarihî bir yolculuk ve antik İzmir'in kalıntılarını keşfetme fırsatı sunar.

İzmir Agora Ören Yeri’ne Nasıl Gidilir?

İzmir Agora Ören Yeri, antik döneme ait tarihî kalıntıları ve mimari eserleriyle ziyaretçilere büyülü bir deneyim sunar. Antik şehrin kalıntıları arasında dolaşırken, tarihî atmosferi soluyarak İzmir'in zengin mirasını keşfedebilirsiniz. Şehir merkezindeki hareketli atmosferden biraz uzaklaşmak ve antik döneme bir yolculuk yapmak isteyenler için İzmir Agora Ören Yeri, mutlaka görülmeye değer bir destinasyondur.

İzmir'de toplu ulaşım oldukça gelişmiştir. İzmir Agora Antik Kenti'ne metro ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Çankaya Durağında veya Basmane durağında inip yürüyerek Agora Ören Yeri’e rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden kalkan otobüs ve dolmuşları kullanarak da Agora Ören Yeri'ne kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir’i kişisel aracınızla gezmeyi planlıyorsanız şehir merkezinde yer alan Agora Ören Yeri’ne pratik bir biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Agora Ören Yeri Giriş Ücreti Nedir?

Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden izler taşıyan Agora Ören Yeri giriş ücreti bakımından maliyetli değildir. İzmir’de tarihi bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Agora Ören Yeri’ni Müzekart ile de ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
12 Haziran 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
11 Haziran 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
10 Haziran 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
9 Haziran 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
8 Haziran 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
7 Haziran 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Foça Kamp Alanları
Foça Kamp Alanları
04.08.2023
759
GEZİ REHBERİ
Şirince Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Fener Adası Nerede? Nasıl Gidlir?
GEZİ REHBERİ
Karaburun Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
İzmir Agora Ören Yeri Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Efes Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?