25 Ağustos 2020
897

Çeşme Rehberi

Çeşme, İzmir’in 85 km batısında yer almaktadır. İlçenin üç tarafı Ege Denizi ile çevrilidir. Doğu tarafında Urla bulunmaktadır. Çeşme yarımadası diye anılan bölge, Anadolu’nun batıdaki en uç noktasıdır. Türkçede Sakız Adası olarak bilinen Chios Yunan adasının tam karşısında bulunmaktadır. Adaya uzaklığı ise yalnızca 8 km’dir. Çeşme, doğal güzellikleri, plajları, gece hayatı ve modern tesisleriyle en gözde tatil beldelerinden birisidir.

Çeşme Rehberi

Çeşme’de Nasıl Bir Tatil Yapılır?

Çeşme, yaz aylarının vazgeçilmez tatil beldelerinden biridir.  Eğlenceli ve dolu dolu bir yaz tatili yapmak isteyenlerin ilk duraklarından olan belde, plaj partilerinden su sporlarına kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ama özellikle rüzgar sörfü, dalış ve tekne turları en çok yapılan aktivitelerdendir. Eğer Çeşme’de bir tatil planlıyorsanız bol bol eğleneceğinizden emin olabilirsiniz.

İklimi Nasıldır?

Çeşme’de Akdeniz iklimi görülmektedir. Ayrıca çok sıcaktır ve kuzeyden gelen rüzgarlara oldukça açıktır. Fakat kışın hava sıcaklığının ortalaması yaklaşık 10°C - 15°C arasındadır. Yaz aylarındaysa sıcaklık yaklaşık 30°C’dır.

Ne Zaman Gidilmelidir?

Çeşme’ye gitmek isteyenler için en uygun dönem turizm sezonu da olan mayıs – eylül ayları arasıdır. Ayrıca okulların kapanması ile iyice hareketlenen Çeşme, yaz aylarında oldukça kalabalıktır. Havaların bunaltıcı olmadığı mayıs ve eylül aylarındaysa sakindir.

Yeme İçme Nasıldır?

Çeşme turistik bir belde olmasından dolayı ülkemizin tüm yöresel mutfaklarından seçenekler sunmaktadır. Ayrıca lüks restoranlardan hazır yiyecekler satan büfelere kadar oldukça geniş bir bütçe aralığına hizmet verebilmektedir.

Çeşme merkezinden sahil bölgesine kadar inanılmaz restoran seçenekleri sunmaktadır. Hatta otellerin bünyelerinde de kendi restoranları bulunan Çeşme de yaygın olan mutfak konumu bakımından Ege mutfağıdır. Zeytinyağlılarından deniz ürünlerine kadar hemen hemen her restoranda Ege esintileri bulunmaktadır.

Çeşme’ye gelmişken yemeniz gereken şeyler ise kesinlikle boyoz ve kumrudur. Aynı zamanda da Sakız adasına yakın olduğu için sakızlı dondurmada kesinlikle denenmesi gereken şeylerin başında gelmektedir.

Gündüz Ne Yapılmalı?

Gündüz Çeşme’nin merkezinde bulunan Çeşme Kalesi'ni ve günümüzde otele çevrilmiş olan Kervansarayı gezebilirsiniz. Tarihe ilginiz varsa da Çeşme Arkeoloji Müzesi görmeniz gereken diğer bir noktadır. Aynı zamanda koyları ve plajları dolaşabilir, su sporları yapabilirsiniz.

Gece Ne Yapılmalı?

Çeşme gece hayatı ünlü beldelerin hepsinde de olduğu gibi oldukça renklidir ve her yıl yeni mekanlar açılmaktadır. Sayısız gece kulübü ve bara ev sahipliği yapan Çeşme gece yarılarına kadar hareketliliğini koruyan bir beldedir. Çeşme’deki birçok beach club, sabahları plaj geceleri ise gece kulübü olmaktadır.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Ildırı Gezi Rehberi
Ildırı Gezi Rehberi
25.08.2020
116
GEZİ REHBERİ
Dalyanköy Gezi Rehberi
Dalyanköy Gezi Rehberi
25.08.2020
129
GEZİ REHBERİ
Çeşme Rehberi
Çeşme Rehberi
25.08.2020
897
GEZİ REHBERİ
Çeşme’nin En Popüler Koyu: Ayayorgi
GEZİ REHBERİ
Çeşme’de Nerelere Gidilir?