23 Aralık 2020
238
ABONE OL

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme, temiz ve berrak denizi, parlak kumsalı ve kızgın güneşiyle özellikle yaz tatilcilerinin en sık tercih ettiği lokasyonların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra Çeşme denizi dışında, tarihsel, görsel olarak da birçok alternatif sunmaktadır. Bu nedenle Çeşme’ye geldiğinizde denizi dışında görmeniz gereken bazı önemli turistik noktalar vardır.

Çeşme Gezilecek Yerler

Bunun temel sebebi de Çeşme’nin çok köklü bir tarihsel serüveninin olmasıdır. Çünkü, Çeşme eski ismiyle Cyssus, ismini denizcilerin su aldıkları çeşmeden almaktadır. Tahminlere göre ilk olarak Giritliler tarafından yerleşim yeri olarak kurulmuş olduğu düşünülen Çeşme, sonrasında Çakabey tarafından Osmanlı egemenliği altına alınmıştır.

Tarihsel serüveni dışında da Çeşme’nin kendine az bazı özellikleri vardır. Her ne kadar Çeşme denildiğinde akla ilk olarak deniz ve lüks oteller geliyor olsa da kaplıcaları ve şifalı suları açısından da kendinden söz ettiren bir yapısı vardır.

Aynı zamanda da yeşil doğası ve temiz havasıyla gelen herkesi kendisine hayran bırakan Çeşme, plajları ve koyları ile de tatilcileri etkilemektedir. Fakat, Çeşme dendiği zaman gece hayatını es geçmekte mantıklı olmamaktadır. Çünkü, Çeşme gece hayatıyla da birçok genç ziyaretçiyi kendine çeken bir yapıda olmaktadır.

Çeşme’nin güzellikleri bunlarla sınırlı olmamaktadır. Çeşme aynı zamanda gezilip görülmesi gereken yerleriyle de gözde bir nokta olmaktadır. Bu noktalar ise Çeşme Kalesi, Alaçatı, Kervansaray, Erythrai Antik Kenti (Ildırı) ve Kaplıcalar olarak sıralanabilmektedir.

Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi, Çeşme’nin sembolleri arasında sayılmaktadır ve muhteşem bir mimari örneğidir.

Osmanlı’nın kültürel özelliklerini taşıyan kale, Beyazıt önderliğinde inşa edilmiştir. Çeşme’de gidilmesi gereken tarihi yerler arasında ilk sırada yer alan kaleyi her yıl tarihi atmosferini yaşamak isteyen binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Alaçatı

Taş evleriyle ünlü olan Alaçatı, Çeşme’ye yakın olmasından dolayı büyük bir avantaj sağlamaktadır. Böylelikle, Çeşme’ye tatile gelen Alaçatı’yı da rahatça görüp gezebilir ve Alaçatı ile Çeşme’ye hayran kalabilirler.

Kervansaray

1529 yılında yapılmış olan 2 katlı kervansaray, yabancı tüccarların gece konaklaması için inşa edilmiş ve aynı zamanda da tüccarların mallarını getirip satmalarına olanak tanımıştır.

Erythrai Antik Kenti (Ildırı)

Eskiden Kızıl Kent olarak da anılan bölge, bugün mavinin her tonunu kendi içinde saklamasıyla meşhurdur. İşin, kalabalığın o yoğunluğundan kaçmak, sakinliği ve huzuru kucaklamak isteyenler için çok ideal noktalardan biridir.

Kaplıcalar

Çeşme tüm bu sunduğu fırsatların yanında aynı zamanda da sağlık turizmi için oldukça önemli olan kaplıcalara da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Ilıca ve Şifne kaplıcaları bu kaplıcalara en iyi örneklerdir. Ayrıca, Ilıca ve Şifne kaplıcalarına hem karadan hem de denizden kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Çeşme’nin Popüler Beachleri
GEZİ REHBERİ
Çeşme Arkeoloji Müzesi
Çeşme Arkeoloji Müzesi
23.12.2020
422
GEZİ REHBERİ
Alaçatı Elektronik Müzik Festivali
GEZİ REHBERİ
Alaçatı Plajları
Alaçatı Plajları
23.12.2020
387
GEZİ REHBERİ
Çeşme Gezilecek Yerler
Çeşme Gezilecek Yerler
23.12.2020
238
GEZİ REHBERİ
Alaçatı Gezilecek Yerler