03 Eylül 2021
317
ABONE OL

Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı tarihi ve kültürüyle çok önemli bir tatil noktası olmaktadır. Çünkü, deniz, kum, güneş üçlüsünün yanı sıra Alaçatı’nın çok çeşitli tarihsel ve kültürel değerleri de bulunmaktadır. Bu önemli değerlerden biri de Alaçatı Yel Değirmenleri olmakta ve Alaçatı’nın simgesi konumunda yer almaktadır.

Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı Değirmenlerinin Tarihi ve Hikayesi

Günümüzde karmaşık bir demografik dağılıma sahip olan Alaçatı, bir zamanlar sadece doğa ile iç içe olan ve yerleşim yeri olarak çok sık kullanılmayan bir yerdi. Daha sonrasında ise Rumların bu bölgeye gelmesi ile birlikte Alaçatı, bir yerleşim yeri olmaya başladı.

Alaçatı’nın sürekli rüzgarlı bir yer olması ve rüzgarın neredeyse hiç kesilmediği bir bölge olması ise çok kısa bir zaman sonra buraya yerleşen insanların günlük hayat rutinlerinden biri haline geldi.

Alaçatı’nın ilk yerleşim yeri haline gelmesiyle birlikte buradaki insanlar buğday ya da un üretimi gibi ihtiyaçlarını karşılamak için yel değirmenlerini yaptılar. Böylelikle hem Alaçatı’nın hiç dinmeyen rüzgarını kullanmışlar hem de temel ihtiyaçlarından birini karşılamışlardır. Ancak günümüze kadar 4 tane yel değirmeni sağlam kalabilmiştir ve artık içlerindeki mekanizma çalışmadığı için simgesel yapılar olarak 7 Temmuz 1986 tarihinden beri turizm için kullanılmaktadır.

Alaçatı Yel Değirmenleri Nerede?

Alaçatı yel değirmenleri bölgenin simgesel yapıları oldukları için aslında neredeyse her yerden görülebilen yapılar olmaktadır. Bu nedenle de yel değirmenlerinin nerede olduğu uzaktan bakıldığında anlaşılamamaktadır. Ancak, yel değirmenleri aslında çok basit bir yerde bulunmaktadır. Alaçatı yel değirmenleri Alaçatı’nın çarşı girişinin yakınlarında konumlanmaktadır.

Alaçatı Yel Değirmenleri Parkı

Alaçatı yel değirmenlerine giden bir yokuş bulunmaktadır ve bu yokuşu tırmandığınız takdirde tepede bir çay bahçesi ve Alaçatı’yı izleyebileceğiniz oturma yerleri göreceksinizdir. Burasına zaman zaman Alaçatı Yel Değirmenleri Parkı dendiğini duymanız mümkündür. Bu bölgenin popüler olması nedeniyle yaz aylarında yer bulmak çok zor olabilmektedir. Ancak, güzel bir yer bulduğunuz takdirde çarşıdan aldığınız kumruları manzaraya karşı oturarak yiyebilirsiniz.

Alaçatı Yel Değirmenleri Turizmi

Alaçatı Yel değirmenleri bölgenin en önemli turistik yerlerinden biri olduğu için çevre dükkanlardan hediyelik magnet ve benzeri eşyalar almanız mümkündür. Bu dükkanlar sayesinde Alaçatı’dan hediyeler alarak tatilinizden bir hatıra saklamanız önerilmektedir. Çünkü ileri de bu ufak tefek hatıralık eşyalar sizlere yaşadığınız güzel günleri hatırlatacaktır.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Alaçatı Yel Değirmenleri
GEZİ REHBERİ
Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?
GEZİ REHBERİ
Çeşme’nin Popüler Beachleri