17 Kasım 2021
50
ABONE OL

Türk-Yunan 9. Turizm Forumu’na Ersoy Katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, (Yunanistan ile vize muafiyeti) Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gündemimizin öncelikli maddeleri arasındadır. Bu gerçekleşene kadar turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmesinden ve benzer bir uygulamanın Türk turistlerin Kuzey Yunanistan seyahatleri bağlamında da değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağız." dedi.

Türk-Yunan 9. Turizm Forumu’na Ersoy Katıldı

4. Turizm Karma Komite Toplantısı ile eş zamanlı bir otelde düzenlenen Türk-Yunan 9. Turizm Forumu'nun açılışında konuşan Ersoy, Yunanistan ile Türkiye ilişkilerinin her alanda ilerletilmesine büyük önem verdiklerini belirtti. Ticaret ve turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin siyasi sorunların çözümüne de olumlu katkıları olacağına inandıklarına işaret eden Ersoy, "Şunu biliyoruz ki turizm sektörü, ikili düzeyde diyalog sürecinin kazanımlarını devamlı kılacak şekilde halkların birbirlerini tanımalarına hizmet etmektedir." diye konuştu.

Bundan önceki toplantının 13 Ekim 2011'de Atina'da gerçekleştirildiğini anımsatan Ersoy, uzun bir aradan sonra bu iş birliği mekanizmalarına tekrar işlev kazandırdıkları için büyük memnuniyet duyduklarını aktardı.

Salgının, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye ve Yunanistan'ın turizm sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Ersoy, "Ülkemizde Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini minimuma indirmek için çeşitli çalışmalar yürütmekteyiz. Bakanlığımız, Türkiye'de güvenli turizmi mümkün kılmak için bir 'Safe Tourism' sertifikasyon programı hazırladı.” dedi.

“Burada özellikle belirtmek isterim ki ülkemizde alınan tedbirler kapsamında ve aşılamanın hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi sonucunda pandemiye ilişkin verilerde önemli gerilemeler sağlanmıştır.” diyen Ersoy, “Bu çerçevede, ülkelerimiz arasındaki turist trafiğinin pandemi öncesi seviyelere getirilmesi için elbette pandeminin seyrini karşılıklı olarak göz önünde bulundurarak seyahat kısıtlamalarının mümkün olduğunca az uygulanmasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Feribot Seferleri Başlatılsın Talebi

Yunanistan'ın 1 Ekim 2021 itibarıyla özel gezi tekneleri ile Kuşadası ve İstanbul çıkışlı yolcu gemilerinin Kavala ile bazı Yunan adalarına geçişine izin vermeye başladığını aktaran Ersoy, "Ancak iki ülke arasındaki turist trafiğinin çok önemli bir parçasını oluşturan feribot seferlerine en kısa sürede başlanması turist trafiğimizi olumlu yönde artıracaktır. Bu hem Türk işletmeciler hem de Yunan işletmecileri çok olumlu yönde etkileyecektir.” dedi.

Ersoy, “Feribot seferlerinin tekrar başlatılabilmesi için bu toplantı vesilesiyle hızlı bir diyalog mekanizması oluşturmayı istiyoruz. Yarın gerçekleştireceğimiz Turizm Karma Komitesi toplantısında bu konunun tüm paydaşlarınca ayrıntılı bir şekilde ele alınarak bir yol haritası belirlenmesini bekliyoruz." dedi.

Halihazırda iki ülke arasında 52 frekans uçuş hakkı bulunduğuna değinen Ersoy, bunun 42'sinin Türk Hava Yollarına, 10'unun ise Pegasus Hava Yollarına ayrıldığını belirtti.

Pegasus Hava Yollarının Sabiha Gökçen-Atina uçuşlarını haftalık 10’dan 14’e, Sabiha Gökçen-Selanik hattında haftada 7 sefer ve yaz dönemlerinde ise Midilli, Girit, Rodos ve Mikonos'a haftalık üçer sefer düzenleme talebinin bulunduğunu anlatan Ersoy, "2011 yılına kadar düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Turizm Forumları ve Turizm Karma Komite Toplantıları neticesinde, 2012 yılından itibaren turizm sezonu boyunca Midilli, Sisam, Sakız, İstanköy, Rodos, Meis ve Simi adalarındaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına başlanması neticesinde ülkemizden Yunanistan’a giden turist sayısında büyük bir artış yaşanmış, 2015 yıl sonu itibariyle Yunanistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı tarihi bir rekorla bir milyonu aşmıştır.” dedi.

“Vize rejiminin turizm iş birliğinin önünde bir engel oluşturmasını el birliği ile engellemeliyiz.” diyen Ersoy, “Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gündemimizin öncelikli maddeleri arasındadır. Bu gerçekleşene kadar turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmesinden ve benzer bir uygulamanın Türk turistlerin Kuzey Yunanistan seyahatleri bağlamında da değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Yunanistan arasındaki turizm iş birliğinin bir başka boyutunun da uzak pazarlar için ortak tur paketi oluşturma ve birlikte tanıtım yapma konusu olduğuna dikkati çeken Ersoy, bu konuda da hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını anlattı.

0 Yorum

Benzer İçerikler