09 Kasım 2022
159
ABONE OL

Çeşme’nin Meşhur Lezzeti Deniz Börülcesinin Faydaları

Ege mutfağının sevilen zeytinyağlı yemeklerinden olan deniz börülcesi Çeşme’de keyifle tüketebileceğiniz ot çeşitlerinden biridir. Akdeniz ve Ege kıyılarında yetişen deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Kıyılarda suların çekilmesinden sonra verimli bir şekilde büyümeye başlayan bu bitki, deniz esintili aroması ile birçok kişinin severek tükettiği meze çeşitleri arasında yer alır. Deniz börülcesinin faydalarını ve bu bitkinin şifalı özelliklerini sizler için derledik.

Çeşme’nin Meşhur Lezzeti Deniz Börülcesinin Faydaları

Enfes tadı ile lezzet severlerin kalbini çalmayı başaran bu lezzet, güçlü bir iyot kaynağı olması sebebiyle insan vücudu için sayısız fayda sağlar. Deniz börülcesi, iyotun yanı sıra lifli yapısı ve diüretik özelliği ile besin değeri açısından oldukça zengindir.

Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

Kendine has hafif ekşi ve tuzlu bir aromaya sahip olan deniz börülcesi, genellikle Nisan ayında yetiştirilmektedir. Deniz börülcesinin vücudumuz için sağladığı faydaları, içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Güçlü bir iyot kaynağı olan deniz börülcesi, guatr hastalığının tedavisinde etkilidir.

İçeriğinde bulunan doğal tuz ile vücuttaki tuz dengesini sağlar.

Besin değeri açısından zengin olan deniz börülcesi, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu iyot miktarının büyük bir oranını karşılar.

Diüretik etkiye sahip deniz börülcesi, düzenli tüketildiğinde sık sık idrara çıkma isteği uyandırır ve vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlar.

Diüretik etkileri sayesinde bu bitki, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde de kullanılabilir.

Bağırsakların çalışmasına destek olan bu bitki metabolizmayı hızlandıran özellikleri ile kilo vermek isteyenlerin yüzünü güldürür.

Temiz ve iyi pişirilmiş deniz börülcesi, sindirim sorunlarını giderme özelliğine sahiptir.

Lifli yapısı ile öne çıkan bu bitki, bağırsakların canlılık kazanmasında etkilidir.

İçeriğinde bulunan lif sayesinde ishal veya kabızlık gibi sindirim problemlerinin giderilmesinde de etkili bir besindir.

Deniz börülcesi, zengin besin içeriği ile karaciğerde oluşan iltihabın temizlenmesinde etkili bir besindir. Aynı zamanda karaciğerde bulunan enzimlerin daha sağlıklı çalışmasında etkilidir.

İçerisinde birçok vitamin ve mineral barındıran deniz börülcesi, cilt hücrelerini yenileyerek yeni hücre oluşumunu da destekler.

Deniz börülcesinin faydalarından yararlanmak için yemek, meze veya salata yapacaksanız deniz börülcesinin iyi yıkanmış ve temizlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bitkileri köklerinden ayırıp faydalı ve şifalı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Nefis zeytinyağlı deniz börülcesi tarifi için Zeytinyağlı Deniz Börülcesi Tarifi, Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

BİLGİ KÖŞESİ
Türkiye’de Kruvaziyer Turizmi
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
İZMİR
İzmir Nerede, Nasıl Gidilir?
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
BİLGİ KÖŞESİ
Çocuğunuzu Motive Etmek İçin 6 Yöntem
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Türkiye’de Kruvaziyer Turizmi
BİLGİ KÖŞESİ
Çocuğunuzu Motive Etmek İçin 6 Yöntem
BİLGİ KÖŞESİ
Yenibahar Nedir? Faydaları Nelerdir?