30 Eylül 2020
538
ABONE OL

Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunluluğu

Şehir içi toplu ulaşım araçlarında, kişiselleştirilmiş akıllı seyahat kartı kullanılan şehirler ile ülke genelindeki kamu, özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Zorunluluğu

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliklerine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.

“Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik / akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre bir şekilde çalışacak.

Tanılı ya da Temaslı Kişilerin Kartları Askıya Alınacak

HES kodu entegrasyonu ile Covid-19 tanılı veya temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süreci boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid-19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu taşıma kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

“Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” genelgesi kapsamında bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi. HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
23 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

TÜRKİYE
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı