17 Eylül 2020
415
ABONE OL

Kore Gazileri 70 Yıldır Hatırlanmanın Mutluluğunu Yaşıyor

Kore Savaşı'na gönüllü katılan gaziler Mehmet Aksoy ve Mehmet Çöpten, aradan geçen 70 yıla rağmen Kore halkı tarafından hatırlanmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyor.  

Kore Gazileri 70 Yıldır Hatırlanmanın Mutluluğunu Yaşıyor

Gaziler, 17 Eylül Türk askerlerinin Kore'ye doğru yola çıkmasının yıl dönümü dolayısıyla, Türk askerinin kahramanlıklarını, yaşadıklarını ve anılarını paylaştı. 

Birleşmiş Milletlerin çağrısıyla 25 Temmuz 1950'de Bakanlar Kurulunun Güney Kore'ye kuvvet gönderme kararı doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen askerler arasında gönüllü yer alan Aksoy ve Çöpten, 70 yıl önce katıldıkları savaşta yaşadıklarını ve Güney Kore halkının kendilerine olan minnetlerini duygulanarak hatırlıyor. 

Mehmet Aksoy, Kore'de görevlendirilmesiyle 29 günde gemiyle Busan'a gittiklerini söyledi. Kore'de telli posta olarak görev yaptığını dile getiren Aksoy, vazifesinin hatlardaki arızaların tamiri olduğunu ifade etti. 

İşini severek yaptığını anlatan Aksoy, 1 sene Kore’de kaldığını ama savaşa girmediğini çünkü, görevinin telli posta olduğunu bu nedenle de bölükten ilerisine gitmediğinin altınız çizdi.

Güney Kore halkının savaş boyunca ve sonrasında kendilerine gösterdikleri sevgi, saygı ve itibarı her zaman hatırlayan gaziler, o yıllardan kendilerine hatıra kalan fotoğraf, kitap ve madalyalarını özenle saklıyorlar.  

“Bizi Alkışlıyorlardı”

Kore gazisi 89 yaşındaki Mehmet Çöpten, savaşa katılmadan önce gece eğitimi aldıklarını belirtti. Savaş sırasında çok fazla gece baskını olduğunu bildiren Çöpten, ancak profesyonellikleri sayesinde bunların üstesinden geldiklerini anlattı. Bazı geceler sabaha kadar çarpıştıklarını belirten Çöpten, normalde 22 ay olan terhis süresinin savaş nedeniyle 6-7 ay uzadığını söyledi. Kore halkının kendilerine minnettarlıklarını her zaman dile getirdiğini ifade eden Çöpten, 18 ülkeden askerin savaşa katıldığını ancak hiçbir askerin kendileri kadar disiplin sahibi olmadığını vurguladı.

Ayrıca, maddi ve manevi hiçbir şeylerine dokunmadıklarını yemeklerini bile paylaştıklarını ifade etti. Çöpten, “2002'de gittiğimde gözlerimle gördüm. Bize büyük saygı gösterdiler. 3 kişi, Futbol Federasyonunun davetiyle gittik. Bizi alkışlıyorlardı.” dedi ve sözlerine ekledi;

“Türkiye-Kosta Rika maçında Kore, seyircisine ay yıldızlı tişört dağıttı, bizi desteklediler. Her maçta bizi desteklediler. Yolda gördüklerinde alkışlarlar, sarılırlar, 'Size borçluyuz bu yaşamımızı.' derlerdi.” diyerek sözlerini noktaladı.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
26 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
23 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Mayıs 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

TÜRKİYE
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı