13 Ağustos 2021
605
ABONE OL

Batı Karadeniz’de Sel Felaketleri Yaşanıyor: Can Kaybı 27’ye Yükseldi

Karadeniz’deki yoğun yağışlar nedeniyle sel felaketleri yaşanıyor. Bartın, Sinop ve Kastamonu’da yağışlar su baskınlarına sebep oldu. Yağışlar nedeniyle gerçekleşen sel felaketlerinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Batı Karadeniz’de Sel Felaketleri Yaşanıyor: Can Kaybı 27’ye Yükseldi

Batı Karadeniz’de şiddetli yağışlar nedeniyle sel felaketi yaşanıyor. Batı Karadeniz’i etkisi altına alan sel felaketinde ilke merkezleri sular altında kaldı. Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi selden en fazla etkilenen yer oldu. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği ilçede yaşanan sel felaketi nedeniyle binalar yıkıldı, ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Sel önüne gelen ne varsa sürükledi.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada Bartın Ulus ilçesinde sel afetinin ardından 323 afetzede, Kastamonu’da toplamda 925 afetzede, Sinop Ayancık ilçesinden ise 472 afetzedenin helikopter ve botlarla tahliye edildiği belirtildi.

Kastamonu'da 25, Sinop'ta 2 Vatandaşımızı Kaybettik

AFAD, sel nedeniyle Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 kişinin hayatını kaybettiğini, Bartın’da kaybolan bir kişiyi de arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Afetten etkilenen il ve ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezleri ile bölgedeki müdahale çalışmalarının eşgüdümlü olarak yürütüldüğünü belirten AFAD, afetten etkilenen bölgelerdeki çalışmaların kesintisiz olarak yürütüldüğünü belirtti.

Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

AFAD, Bartın’da kaybolan bir vatandaşın arama çalışmalarının devam ettiği bilgisini verdi. AFAD, itfaiye ve jandarma ekipleriyle UMKE personeli tarafından sürdürülen çalışmalarda, Sinop’un Ayancık ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Bakan Soylu: Benim Gördüğüm En Ağır Sel Felaketi Burası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde yaşanan sel felaketinin ardından incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, sel felaketiyle ilgili olarak, “"Benim gördüğüm en ağır sel felaketi burası, Dereli'de karşı karşıya kaldığımız felaketin 5 misli diyebiliriz."  dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler

TÜRKİYE
Saygı, Özlem ve Minnetle!