15 Ocak 2022
420
ABONE OL

Salgınla Artışa Geçen Nar İhracatı, Rekorunu Yeniledi

Meyve suyu endüstrisinde yoğun talebi bulunan narda ihracat, 2 yıl üst üste rekor kırdı.

Salgınla Artışa Geçen Nar İhracatı, Rekorunu Yeniledi

Ege İhracatçı Birlikleri verilerinden derlenen bilgiye göre, yeni tip koronavirüs salgınının başladığı 2020'de 126 milyon dolarla en yüksek seviyeye çıkan nar ihracatı, geçen yıl da yaklaşık yüzde 5 artarak 132 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Geçen yıl miktar bazında önceki yıla göre yüzde 7 düşüşle 177 bin ton dış satımı yapılan narda, ihracat birim fiyatlarının artması, döviz gelirine olumlu yansıdı.

Nar ihracatında ilk üç sırayı alan Rusya, Irak ve Almanya, toplam sevkiyatın büyük bölümünü çekti. Ukrayna, Belarus, Hollanda, Romanya ve Hırvatistan da önde gelen pazarlar arasına girdi.

2022 Hedefi 150 Milyon Dolar

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, nar ihracatının başarısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Meyve suyu endüstrisinin yoğun talep gösterdiği ancak taze tüketimi de bulunan narın vitamin deposu olması nedeniyle en fazla talep gören meyveler arasına girdiğine işaret eden Uçak, üretimin yaklaşık yüzde 40'ının karşılandığı Ege’de bahçe sayısının yükselişte olduğuna dikkati çekti.

Uçak, ihracatı ivme kazanan narın ilgi görmeye devam ettiğini kaydederek, "Bu sene ihracat birim fiyatında ciddi artış var. Bu da memnun edici. Rekolte, geçen yıl ağaçların çiçek açması döneminde yaşanan soğuk nedeniyle düşmüştü. 2022’nin rekolte açısından daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz, 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
25 Şubat 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Şubat 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
23 Şubat 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
22 Şubat 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
21 Şubat 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Şubat 2024 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler