24 Kasım 2021
159
ABONE OL

Yüksek Lisans Nedir? Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans yapmak isteyen sayısının her geçen gün arttığı günümüzde pek çok kişi yüksek lisansın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak etmektedir. Çünkü, yüksek lisans hem özel sektör için bir gereklilik hem de akademik kariyer için bir gerekliliktir. Bu nedenle de yüksek lisans nedir, nasıl yapılır, şartları nelerdir ve kimler yüksek lisans yapabilir sorularını yazımızda cevapladık.

Yüksek Lisans Nedir? Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans en temel tanımlama ile lisansüstü eğitimin ilk basamağını oluşturan bir eğitimdir. Bu eğitim ışığında yüksek lisans kabulü alan öğrenciler yüksek lisans öğrencisi olur ve alanı ile ilgili daha derinlemesine bir eğitime tabii tutulur. Bu eğitim ışığında hem bilimsel araştırma yapmanın incelikleri öğrenilir hem de alan ile ilgili öğrenilen derinlemesine bilgiler ışığında öğrenciler sektörel anlamda geliştirilir.

Yüksek Lisans Şartları Nedir?

Yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biri de yüksek lisans kabulü almak için hangi şartları sağlamaları gerektiğidir. Aslında yüksek lisans yapmak için gerekli olan şeyler çok nettir. Sizler için Türkiye’de yüksek lisans yapmak için gerekli olan şartları kısaca sıraladık.

  • ALES’ten en az 50 ile 55 arası bir puan almak.
  • YDS ya da YÖKDİL*’den en az 50 ile 55 puan arası almak.**
  • Ortalama 2.00 ile 2.50 arasında bir lisans mezuniyet ortalamasına sahip olmak.

* YÖKDİL, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri şeklinde üç farklı alandan meydana gelir. Bu nedenle de başvuru yaparken sizin başvurmak istediğiniz programın hangi bilim dalındaki YÖKDİL’i kabul ettiğini bilmeniz ve sınava ona göre başvurmanız gerekir.

** Bazı üniversitelerin yüksek lisans programlarında dil şartı yoktur. Bu nedenle eğer okulunuz ve bölümünüz yüksek lisans için dil şartı istemiyorsa bu puanlara sahip olmanıza gerek yoktur.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken tek şey üniversitelerin yüksek lisans duyurularını takip etmek ve alanınızla ilgili olan yüksek lisans duyurularını inceleyerek istenen belgeleri iletmek.

Kimler Yüksek Lisans Yapabilir?

Yukarıda verilen şartların hepsini karşılayan herhangi biri istediği takdirde yüksek lisans başvurusu yapabilir ve kabul edildiği takdirde yüksek lisans yapabilir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
19 Mayıs 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
KONAKLAMA
Çeşme Otelleri Her Şey Dahil
NÖBETÇİ ECZANELER
18 Mayıs 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
KONAKLAMA
Çeşme Butik Otelleri
Çeşme Butik Otelleri
24.11.2021
61
NÖBETÇİ ECZANELER
17 Mayıs 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Ev Dekorasyonunda Moda Akımlar
BİLGİ KÖŞESİ
Metaverse Kavramları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Tez Savunması Nedir?
Tez Savunması Nedir?
24.11.2021
99
BİLGİ KÖŞESİ
D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?
BİLGİ KÖŞESİ
100/2000 YÖK Doktora Bursu Başvuru Koşulları
BİLGİ KÖŞESİ
SRC Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?