06 Eylül 2022
95
ABONE OL

ALES Nedir? ALES’e Kimler Girebilir? – ALES Ne Zaman 2022

ALES, tezli yüksek lisans, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi akademik personel kadrolarına ve doktoraya başvurmak için girilmesi gerekli olan sınavdır. Aynı zamanda lisansüstü eğitim için yurt dışına gidecek olan adayların belirlenmesi için ALES puanı etkilidir. Adından da anlaşılacağı üzere lisansüstü eğitim görmek isten ya da akademik kariyer yapmak isteyen kişilerin girdiği sınavdır. Peki, ALES nedir, ALES’e kimler girebilir, ALES 2022 yılında ne zaman yapılacak?

ALES Nedir? ALES’e Kimler Girebilir? – ALES Ne Zaman 2022

ALES Nedir?

ALES’in açılımı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı’dır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ilkbahar döneminde 1, sonbahar döneminde 2 olmak üzere 3 kez ülke genelinde düzenlenen sınavdır. 81 ilde düzenlenen yükseköğretim kurumlarına lisansüstü öğrenci alımları ve akademik personel kadroları atamaları için sözel ve sayısal olarak 2 testten oluşur. ALES 100 sorudan oluşur. Puan aralığı ise 50 ile 100 arasındadır.

ALES’e Kimler Girebilir?

ALES’e herhangi bir lisans programından mezun olan ya da olabilecek durumda olan tüm adaylar başvurabilmektedir. ALES’e girmek için yaş sınırı bulunmamaktadır. Başvuru işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren ve başvuru için ödenmesi gereken harcı ödeyen adaylar sınava girmeye hak kazanmaktadır.

ALES Ne Zaman 2022

ALES, 2022 yılında her yıl olduğu gibi 3 kez düzenlenecektir. Nisan ve Ağustos aylarında gerçekleştirilen ALES, son olarak Kasım ayında düzenlenecektir. Adaylar istedikleri aylarda sınava girebilmektedir. ALES sınavına giriş kısıtlaması bulunmamaktadır. Adaylar, ALES’e birden fazla kere girebilmektedir.

ÖSYM’nin belirlediği takvime göre 2022 yılında gerçekleştirilecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı tarihleri aşağıdaki gibidir.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın ilki yani ALES/1 17 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

ALES/2 21 Ağustos 2022 Pazar günü gerçekleştirilmiştir.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı’nın sonuncusu ALES/3 ise 20 Kasım 2022 Pazar günü yapılacaktır.

2022 yılında ALES’e girecek olan adayların, listede belirtilen tarihte sınav merkezinde bulunmaları gerekmektedir. Sınav tarihleri kadar sınavlara başvuru tarihleri de önemlidir. Bu sebeple ALES sınav tarihlerini, başvuru tarihleri ile birlikte takip etmek gerekir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
27 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
26 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
25 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
24 Eylül 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Süresi Biten Ehliyet Nasıl Yenilenir?
BİLGİ KÖŞESİ
Ev Dekorasyonunda Moda Akımlar
BİLGİ KÖŞESİ
Metaverse Kavramları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Tez Savunması Nedir?
Tez Savunması Nedir?
06.09.2022
183