24 Ağustos 2020
274

Çeşme’de Nerelere Gidilir?

Hayatınızda bir şeylerin eksik olduğunu düşünüyorsanız o zaman siz daha Çeşme’ye gitmemişsiniz demektir. Temiz ve berrak denizi, parlak kumsalı ve kızgın güneşiyle sizi yaza hazırlayacak olan Çeşme’ye gittiğinizde uğramadan gelmemeniz gereken yerler vardır.

Çeşme’de Nerelere Gidilir?

Çeşme eski ismiyle Cyssus, adını denizcilerin su aldıkları çeşmeden almıştır. Giritliler tarafından yerleşim yeri olarak kurulmuş olan bölge, sonrasında Çakabey tarafından Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Çeşme denildiğinde her ne kadar deniz ve lüks oteller akla geliyor olsa da kaplıcaları ve şifalı suları bakımından da zengindir. Yeşil doğası ve temiz havasıyla gelen herkesi kendisine hayran bırakan Çeşme’de plajlar ve koylar tatilcileri etkilerken gece hayatının hareketli olması tatil planlamanızı üst seviyeye çıkacaktır.

Çeşme’de güzel olan yalnızca sahil değil, birçok eğlence vardır. Gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler ise şöyledir:

Çeşme Kalesi

Çeşme Kalesi, görkemli bir eserdir. Osmanlı’nın kültürel özelliklerini taşıyan kale, Beyazıt önderliğinde inşa edilmiştir. Çeşme’de gidilmesi gereken tarihi yerler arasında ilk sırada yer alır. Kale, her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Alaçatı

Taş evleriyle ünlü olan Alaçatı, Çeşme’ye yakın olmasından dolayı avantajlıdır. Çeşme’ye tatile gelen Alaçatı’yı da rahatça görüp gezebilir. Ege mutfağının birçok restoranda kendisini hissettirdiği Alaçatı, sizi kendisine hayran bırakacaktır.

Kervansaray

1529 yılında yapılmış olan 2 katlı kervansaray, yabancı tüccarların gece konaklaması için inşa edilmiş. Tüccarlar mallarını buraya getirip satarmış. Günümüzdeki alışveriş merkezleri gibi düşünülebilir.

 Ildırı

Eskiden Kızıl Kent olarak da bilinen bölge, bugün mavinin her tonunu kendi içinde saklar. Yoğun geçen iş ve kalabalık şehir yaşamından kurtulmak istediğinizde sakinliği bulabileceğiniz ender yerlerdendir.

Kaplıcalar

Çeşme’de gidebileceğiniz kaplıcalar da var. Ilıca ve Şifne kaplıcaları bunlara birer örnektir. Bu kaplıcalara hem karadan hem de denizden ulaşım vardır.

Çeşme’ye geldiğiniz de tatil planınızı kendiniz yapabilirsiniz. 5 yıldızlı otellerden tutun da her şey dahil sistemli çalışan pek çok konaklama yeri bulabilirsiniz.  

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Ildırı Gezi Rehberi
Ildırı Gezi Rehberi
24.08.2020
119
GEZİ REHBERİ
Dalyanköy Gezi Rehberi
Dalyanköy Gezi Rehberi
24.08.2020
130
GEZİ REHBERİ
Çeşme Rehberi
Çeşme Rehberi
24.08.2020
904
GEZİ REHBERİ
Çeşme’nin En Popüler Koyu: Ayayorgi
GEZİ REHBERİ
Çeşme’de Nerelere Gidilir?