16 Eylül 2022
115
ABONE OL

Guzmanya Çiçeği (Guzmania Lingulata) Nasıl Bakılır, Guzmanya Bakımı

Guzmanya, zarif olması ve güzel görünmesinden dolayı yaşam alanlarına farklılık kazandıracaktır. Doğada birçok çeşidi bulunan guzmanya çiçeği, yapraklarını belli aralıklarla yeniler.

Guzmanya Çiçeği (Guzmania Lingulata) Nasıl Bakılır, Guzmanya Bakımı

Guzmanya bakımı yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli hususlar vardır. İlk olarak bilinmesi gereken şey 150 çeşitten hangisi olduğudur. Guzmanya çiçeğinin doğrudan gün ışığına maruz bırakılmaması gerekir. Eğer doğrudan güneşe maruz kalırsa çiçeğin yönü güneşin geldiği tarafa doğru dönmeye başlar. Bu da çiçeğin yamuk büyümesine neden olacaktır. Belli aralıklarla saksının yönünün değiştirilmesi çiçeğin eğilmesinin önüne geçecektir.

Guzmanya Çiçeği Latincesi

Guzmanya çiçeğinin Latincesi Guzmania Lingulata’dır.

Guzmanya Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalı?

Guzmanya çiçeği saksısı çiçeğin büyüklüğüne göre seçilebilir. Bunun için saksı büyüklüğüne kendiniz karar vermelisiniz. Çiçek zaman zaman yapraklarını yenileyeceğinden dolayı guzmanya çiçeği yaprakları sararmaya başladığında nedeni dökülmesidir.

Guzmanya Çiçeği Nasıl Sulanır?

Guzmanya, yaz aylarında haftada bir iki kez kışın ise haftada bir kez sulanması yeterli olacaktır. Sulama işlemini yaparken saksının üstünden suyun dökülmesi sağlanmalıdır. Su doğrudan çiçeğe ve yapraklarına değdirilmemelidir. Çiçekleri sularken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ne kadar su verdiğinizle alakalıdır. Az sulama çiçeği susuz bırakırken çok sulama çiçeğin çürümesine neden olabilir. Bunun için çiçekleri hep aynı kapla sulamanız kararını yakalamanızı sağlayacaktır.

Bitkiler için genel sulama zamanı toprağın kuruduğu dönemdir. Eğer toprak nemli ise bu durumda suya ihtiyacı yoktur. Bunu toprağa parmağınızla dokunarak anlayabilirsiniz.

Guzmanya Çiçeği Kurudu Ne Yapmalıyım?

Guzmanya çiçeği kuruduysa muhtemelen çiçeğe az su ya da çok su vermişsiniz demektir. Yapmanız gereken şey çiçeğe 1 bardak su döktükten sonra altından çıkan bayat suyu dökmek olmalıdır. Sulama düzenini ayarladığınızda çiçek kendini toparlamaya başlayacaktır.

Guzmanya Bakımı ve Çoğaltılması

Guzmanya bakımı ve çoğaltılması önemlidir. Çoğaltma işlemi kökten ayırma yöntemiyle yapılır. Çıkarılan küçük kök saksıya dikilerek yeni çiçekler büyütülebilir.

Guzmanya Çiçeği Türleri

Guzmanya çiçeğinin 150’ye yakın türü vardır. Bunlar arasında yıldız çiçeği, Kırmızı yıldız çiçeği, pembe guzmanya çiçeği, kırmızı guzmanya çiçeği gibi türler bulunur.

İstanbul Çiçekleri, yüzlerce çeşit taze çiçeği şehrin önemli noktalarında ve online mağazasında müşterileriyle buluşturmaktadır. Guzmanya çiçeğini satın almak için https://istanbulcicekleri.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 Yorum

BİLGİ KÖŞESİ
Türkiye’de Kruvaziyer Turizmi
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
İZMİR
İzmir Nerede, Nasıl Gidilir?
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler
BİLGİ KÖŞESİ
Çocuğunuzu Motive Etmek İçin 6 Yöntem
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2022 Çeşme Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

ADVERTISEMENT
Saha Dağıtım Elektrik Panosu Nedir?